Így hasznosítja magát a biztonságtechnika a mezőgazdaságban
A mezőgazdaság, mint iparág tradicionálisan nyitott a technológiai újdonságokra, korábban is előszeretettel alkalmaztak a termelők újításokat. Nem lehet ez másképp most sem, az intelligens mezőgazdaság kialakulásának idején. Van rá megoldásunk - így lép be az LDSZ Biztonságtechnika a mezőgazdaság világába.
Mostanra már mindenki nagyon jól ismeri a népesség növekedés, a globális felmelegedés, a fogyasztói szokások bolygónk élelmiszer-, víz-, és földellátására gyakorolt hatását. Ezért is fontosabb most, mint bármikor az erőforrások optimális felhasználása, a környezeti hatások csökkentése és a költség minimalizálás a hozam maximalizálásának érdekében. Láthatjuk, hogy a gazdák igen komplex problémákkal néznek szembe, melyek megoldásában az IoT eszközök termelésbe való beépítése segítségükre lehet.

Ezek az eszközök képesek megfigyelni az állatokat, növényeket, ezáltal értékes információkat szolgáltatva a gazdák számára, melyeket korábban manuálisan kellett összegyűjteniük. E mellett képesek a rendszerek vezérlését is automatikusan elvégezni, így szinte azonnal reagálhatnak a körülmények változásaira.
A gazdák elemezhetik a folyamatosan beérkező adatokat a talaj hőmérsékletéről, a páratartalomról, az időjárási viszonyokról, a szennyezésekről, egyszóval az állattartás és a növénytermesztés körülményeiről. Telefonjuk, vagy számítógépük segítségével aktiválhatják a betakarítókat, vagy az öntözőrendszert is. De riasztás kapnak tűz vagy lopás esetén is. Percről-percre tudhatják, mi történik gazdaságukban.
Ehhez persze szükség van egy alacsony költségek mellett, rugalmasan telepíthető, nagy távolságokat áthidalni képes, stabil hálózatra, mely az adatokat a földekről a gazda mobiljára tudja továbbítani, még olyan helyekről is, ahol a mobilhálózat legjobb esetben is harmatgyenge. Ez a LoRaWan.
A vezeték-nélküli technológia nagyban csökkenti a telepítés költségeit, akár 15 km-es távolságot is képes áthidalni, az eszközök élettartama akár 10 év is lehet. A földeken kihelyezett szenzorok egy felhőbe továbbítják összegyűjtött adataikat, melyeket a gazda otthona kényelmében képes elemezni és ezek figyelembe vételével döntéseket hozni. A rendszer használata során keletkezett extra profitot pedig gazdaságának bővítésére fordíthatja.
Gyakorlati alkalmazás
Az öntözőrendszerek ellenőrzése és beállítása jelenleg a gazdaságokban manuálisan működik. A szenzorok segítségével viszont a területet szektorokra osztva egyesével, külön lehet értékelni, és ez alapján optimálisan beállítani a rendszert. Így a nagyobb vízigényű területek több nedvességet, a kisebbek kevesebbet kapnak. A felhasznált víz mennyisége csökken, nincs pazarlás, a termény mennyisége viszont nő, hiszen a gyengébb területek is jobb terményátlagokat hoznak. E mellett rendszerek folyamatos ellenőrzésének elhagyása munkaidőt is felszabadít.
Az állattartó gazdaságokban is hasznosítható a rendszer, betegségekre utaló jeleket figyelhetnek meg a gazdák, mint a testhőmérséklet változása. A fertőzések időben való észlelése nagy mértékben csökkenti az elhullott jószágok számát.
Különböző riasztásokat állíthatnak be a farmerek, melyek segítségével azonnal értesülnek a környezeti kockázatokról, mint egy esetleges árvíz, vagy a vízminőség váratlan változása, de növényvédő szerek túlzott használatakor is figyelmeztethet a rendszer.
A talaj minőségének folyamatos figyelése sem okoz problémát, a felszíntől egészen a gyökerekig megismerhetik termőföldjüket. Az adatok alapján a műtrágyázó rendszert szektoronként állíthatják be, akár csak az öntözőt, így optimalizálva termelésüket.
A betakarítás és a terménytárolás ellenőrzése is megvalósítható. A farmerek az egész ellátási láncra betekintést nyernek, teljes kontrolt gyakorolhatnak, így biztosítva a termelés megfelelő minőségét az első ekenyomtól kezdve egészen a terményszárítóig.
Forrás: LoRa Alliance