Az IoT fejlődésének 4 fő mozgatórugója
Az IHS Markit nemzetközi üzleti információ szolgáltató cég legújabb elemzése szerint az ipari és kereskedelmi alkalmazások használata során a Dolgok Internete (IoT) hálózathoz csatlakozó intelligens eszközök iránt megnőtt igényt kiszolgáló termékek száma 2018-ra várhatóan túllépi a 31 milliárd dollárt. Legutóbbi IoT Trend Vizsgáló jelentésben az IHS Markit meghatározta azt a négy fő mozgató erőt, és az általuk létrehozott trendeket, melyek az idei és ezt követő években meghatározzák az IoT fejlődési irányvonalát,
1. Fejlesztés és versenyképesség
- Az IoT használatának lehetősége számos azonos és egymást valamilyen szinten átfedő vezeték nélküli megoldás kidolgozásához vezetett, mint például a Bluetooth, Wi-Fi, 5G, NB-IoT, LoRa és Sigfox. A szabványok kialakításának szüksége nyilvánvaló, de rövid távon még az egyéni megoldások zűrzavara uralja majd a piacot.
- A vállalkozások az adattárolási helyek használatából származó erőfölényt piaci versenyelőny megszerzésére fordítják – ennek eredményeképpen a felhő alapú és az adatközpont-menedzsment tárolási központok együttes használatát jelentő hibrid megközelítés dominál.
- Egyre több cég alkalmazza a helyszíni adatközpontok és a távoli felhő alapú szolgáltatások valamilyen kombinációját számítástechnikai infrastruktúrájának kialakításakor.
2. Üzleti modellek
- Az 5G az M2M (gép-a-géppel) fejlesztések korábbi befektetéseire és a hagyományos IoT alkalmazásokra épülve jelentős növekedést tesz lehetővé a gazdaság széles területein, amelynek köszönhetően az új technológia alkalmazása és használata az ipar minden szektorában elterjedhet.
- Az alacsony energiafelhasználásra irányuló követelmények, az a képesség, hogy működni tudnak engedélyezett és engedélyekkel nem rendelkező környezetben is, továbbá az átfogó szolgáltatások a költségek jelentős csökkenését fogják okozni az IoT iparágban.
- A mobil alapon működő IoT átjárók, melyek lehetővé teszik a WAN hálózatokhoz való csatlakozást, a csúcstechnológiájú számítástechnikai telepítések szerves részévé válnak.
- A 2018-as év a figyelmet ismét a számítási képességekre és a mobil alapon működő IoT átjárók biztonsági kérdéseinek fejlesztésére irányítja.
3. Szabványosítás és biztonság
- A kiberbiztonság az IoT alkalmazások egyik elsődleges szempontja.
- Az IoT alapú telepítések kritikus kiberbiztonsági kockázatokkal néznek szembe, mivel a védendő IoT eszközök száma lényegesen magasabb, mint a tradicionális számítástechnikai infrastruktúrát alkotó eszközök száma, és ez jelentős kockázat növekedést jelent a hagyományos kommunikációs és számítási rendszerek használói számára azok fizikai épsége és biztonsága szempontjából is.
- Az általa hordozott ígéret ellenére a blockchain – az adatok biztonságos tárolására és cseréjére szolgáló rendszer - sem csodaszer. Kezdetben a blockchain technológiára épülő IoT alkalmazások az eszközök követésére és kezelésére fognak fókuszálni.
4. A vezeték nélküli technológia fejlesztése
- Az IoT platformok egyre inkább integrált jelleget öltenek.
- Pillanatnyilag több, mint 400 IoT platform szolgáltató létezik. Sok gyártó az integrációt használja fel versenyképességének növeléséhez, erősen integrált funkcionalitást biztosítva az IoT alkalmazások fejlesztői és felhasználói számára.
- Jelentős innováció akkor fog történni, amikor az IoT alkalmazások fejlesztői képesek lesznek kinyerni és feldolgozni a telepített érzékelők, gépek és adattároló egységek miriádjai által szolgáltatott adatokat.
- Az IoT inflexiós kulcspontja a fokozatos váltás lesz a jelenlegi „A Dolgok Intranetjei” telepítési modellről arra a modellre, ahol az adatok hozzáférhetőek, beazonosíthatóak, felcímkézhetőek és megoszthatóak más IoT alkalmazások fejlesztőivel.
A Detektor International 2018 február/márciusi számából fordította :
Matkó Csaba LDSZ Kft. Jablotron és iQAlarm termék manager